Kayseri'de Ne Yapılır?

Kayseri'de Ne Yapılır?
Kayseri’de Ne Yapılır?

Kayseri’de yapılacak şeyler listesi epey uzun. Şehri keyifle gezmek için önce oto kiralama Kayseri seçeneklerine bakmanızı öneririz. Eğer aracınız yoksa Kayseri ve çevresindeki güzellikleri toplu taşıma ile keşfetmek biraz zor olabilir.

Kayseri, Anadolu Selçuklu Devleti döneminde çok önemli bir merkezdi. Bu nedenle şehirde Selçuklu mimarisinin eşsiz eserleri görülebiliyor. Hatta Anadolu’da ilk Türk eserleri denilince de akıllara mutlaka Kayseri gelmeli. Kayseri gezisinde Selçuklu Uygarlığı Müzesi, Döner Kümbet, Hunat Hatun Külliyesi, Karatay Han, Sahabiye Medresesi çok önemli Selçuklu eserleri. Ancak Kayseri, Osmanlı döneminde de oldukça dikkat çekici bir kentti. Zira, Osmanlı mimarisinin en popüler eserlerini tasarlayan Mimar Sinan Kayserilidir. Kayseri de bir Mimar Sinan Müzesi’nin bulunma nedeni de budur. Kayseri, Anadolu’da Ermeni mimarisinin izlerini en yoğun biçimde görebileceğiniz şehirlerdendir. Kayseri Surp Krikor Kilisesi ve çevredeki Ermeni kümbetleri bunun en güzel örnekleri. Ayrıca Kayseri’de Atatürk Evi Müzesi ve çok keyifli bir Arkeoloji Müzesi de var. Çünkü bu kent, Cumhuriyet tarihinde de oldukça önemli bir vazife üstlenmişti.

Kayseri’de Ne Yenir?

“Kayseri’nin nesi meşhur” sorusunun yanıtı ise; mantı, sucuk, pastırma şeklinde özetlenebilir. Aslında Orta Asya Türklerinin göçebe yaşamında pratik ve doyurucu bir yemek olarak geliştirdiği ve kurutulmuş et ile kurutulmuş hamurdan yaptığı mantı Kayseri’den ülke geneline yayılmış. Yine göçebe toplumun bozulmadan yanında taşıyabileceği besinler olan erişte, pastırma, sucuk, kurutulmuş meyveler, pestil gibi menüler de Kayseri’de üretilir. Kayseri seyahatinde Kayseri tabağı adı verilen menüyü mutlaka tatmanız tavsiye edilir. Kayseri’de bu lezzetleri deneyebileceğiniz pek çok mekan var ve bu mekanlara ulaşmanın en konforlu yolu Kayseri araç kiralama seçeneklerini değerlendirmek. Kayseri araba kiralama için oldukça uygun bir şehir çünkü yol alt yapısı muhteşem. Kayseri şehir merkezinde ya da Kayseri Havalimanında kiralık araç bulmanız oldukça rahat olacaktır. Ama siz yine de yola çıkmadan önce Kayseri Erkilet Havalimanı araç kiralama seçeneklerini de içeren www.beraotokiralama.com adresimizden istediğiniz araç gruplarına bir göz atın. Şimdi gelelim Kayseri’nin lezzetlerine...

Mantı

Kayserinin şüphesiz en meşhur yemeği mantı. Mantı bu topraklarda çeşit çeşit karşınıza çıkabiliyor. Tepsi, pirov ve yağ mantısı en çok tercih edilen mantı çeşitleri.

Yağlama

Kayserinin bir başka önemli mutfak şaheseri olarak bilinir. Kıymalı olarak servis edilen hamur işinin üzerinde yoğurt ile bir başka olur.

Develi Cıvıklısı

Kayseri’nin etli ekmeği olarak da bilinir. Konya’dakinden elbette lezzet olarak farklılıkları var ancak etli ekmeği sevdiyseniz Develi Cıvıklısı’nı da mutlaka deneyin.

Pöç

Irak mutfağından Kayseri’ye geçmiş bir et yemeği olarak bilinir. Et severler için güzel bir akşam yemeği alternatifi olabilir.

Fırınağzı, Pehli, Kayseri Tavası, Asude Tatlısı, Nevzine Tatlısı gibi seçenekler de Kayseri’de tadabileceğiniz diğer yemekler. Kayseri’ye gelmişken pastırmalı yumurta ve pastırmalı börek de mutlaka yenecekler listenizde olsun. Dünyanın en güzel pastırmasını yerinde yeme keyfini kaçırmayın.

Kayseri’de Nerede Kalınır?

Kayseri, bölgenin en turistik kentlerinden biridir. Üniversitenin de etkisiyle bölgeye dışarıdan ziyaret çok olur. Erciyes Dağı aktiviteleri, çevredeki diğer iller, Kapadokya bölgesi ve mantısı, pastırması bu ziyaretlerin diğer nedenleridir. Kayseri konaklama seçenekleri de bu sebeple epeyce zengin. Pek çok global otel zincirinin şubeleri şehirde var. Kayseri otel, Kayseri butik otel ve pansiyon alternatifleri zengindir.

Kayseri gezilecek görülecek yerler

Kayseri araç kiralama mutlaka Kayseri’de gezilecek yerleri ziyaret ederken değerlendirmeniz gereken bir ulaşım yolu.

Kayseri tarihi yüzlerce yıl geriye uzanan bir şehir. En önemli uğrak noktalarının başında ise Erciyes Kayak Merkezi geliyor. Özellikle kış aylarında büyük ilgi gören bu aktivite merkezinde karın keyfini çıkarmanız mümkün. Pek çok kış sporunun bir arada yapıldığı Erciyes’e araç kiralama seçeneklerini değerlendirip Kayseri havaalanından ulaşabilirsiniz.

Roma İmparatoru 3. Gordian tarafından yaptırılan ve Justinianus tarafından restore edilen Kayseri Kalesi bir başka gezi noktası. Kayseri Kalesi’nde, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olan Fatih Cami-i Şerifi isimli bir de cami bulunmakta.

Şah Cihan Hatun Kümbeti olarak da anılan Döner Kümbet, yaklaşık 800 yıllık tarihiyle bir başka gezi rotası olarak ziyaretinizi bekliyor.

Kayseri Arkeoloji Müzesi de mutlaka uğramanız gereken noktalardan biri. Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde bulunan müzede pek çok tarihi eseri bir arada bulmanız mümkün.

Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi de şehrin kozmopolit dokusunu size hissettirecek eserler arasında.

Kayseri şehrinde Roma, Bizans ve Selçuklu döneminden kalan pek çok kalıntı bulunmakta bunların içerisinde Roma Hamamı da sayılabilir. Bunlarla birlikte Kapadokya, Kayseri’ye çok yakın gezi noktalarından biri. Kayseri havalimanından rahatlıkla Kapadokya’ya kiralık araç seçeneklerini değerlendirerek ulaşabilirsiniz.

Oto kiralama seçeneklerimiz ile Kayseri şehir merkezinde hapsolmazsınız. Saydığımız tüm bu görülesi yerlere dilerseniz otelinizden dilerseniz Kayseri havalimanı üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Kayseri araç kiralama

Kayseri’de araba kiralama yaparak kentin lezzetli menülerine ve tarihi eserlerine daha kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz. Kayseri bera rent a car ile uçağınız inmeden aracınızı temin edebilir, hızlı, konforlu bir biçimde, kısa zamanda aracınızı www.beraotokiralama.com adresinden seçebilirsiniz. Kayseri’de en uygun fiyatlı araba kiralama seçeneği için yine firmamızı tercih edebilirsiniz.

Kayseri oto kiralama seçenekleri ile kiralık araç sorununuzu firmamız sayesinde çözmeniz mümkün. Erkilet havalimanında pek çok araç kiralama ofisi bulunmakta ancak en uygunu, en hızlı ve güvenilir olanını seçmek istemez misiniz? 

KAYSERİ OTO, ARABA KİRALAMA, CAR RENTAL

BERA CAR RENTAL İLE YOLA ÇIKMANIN TAM ZAMANI.
Whatsapp Telefon